Saada kiri

Tapeedist enne ja nüüd

103.t2.jpg

15.-18. sajandil kasutati tapeediks tekstiili. 17. sajandil tulid moodi kuld- ja hõbemustriga nahktapeedid ning käsitsi trükitud riidetapeedid. 18. sajandil levis Hiinast Euroopasse pabertapeet.

Pabertapeedid, ehk tänapäevast tapeetide eelkäijad, hakkasid rohkem levima alates 19. sajandi teisest poolest, mil seda hakati tootma tööstuslikult. Eestis on tapeete toodetud Kohila Paberivabrikus, Tallinna Paberivabrikus ja kummitoodete tehases Polümeer.

Huvitavat lugemist veel siit: https://www.muinsuskaitseamet.ee/et/ajaloolised-tapeedid

http://www.tapeedikogu.ee/
 

Tapeetide paigalduskvaliteet on käinud kaasas siseviimistluse üldise arenguga. Eelmisel sajandil paigaldati tapeete üldjuhul kas krohvitud pinnale või palgile naelutatud nn “soome papile”. Aluspinna ebatasasused siluti enamasti vanade ajalehtedega. Seetõttu võib tapeedieemaldus päris põnev olla. Saab lugeda vanu uudiseid ja näha, millal eelmine remont on tehtud.

Tapeediliimi ehk kliistrit keedeti ise kartulitärklisest. Väike õpetus ka, kui keegi soovib katsetada: Kliistri valmistamisel tuleb keeva veega pott tulelt tõsta ja siis lisada vähese veega segatud tärklis. Kliistri konsistents peaks olema selline paksema kisselli moodi.

Üle ega ümber ei saa ka paneelmajadest. Neid hakkas 60. ndatel tulema nagu seeni pärast vihma. Paneelmajade siseseinte lihtsaimaks ja kiireimaks viimistlusvõimaluseks oli loomulikult tapeediga katmine. Tapeediti toad, esikud köögid. Töö kvaliteet oli kolmandajärguline. Ehitajate poolt paigaldatud tapeedid hakkasid tihtipeale seinalt maha kooruma juba enne korterite üleandmist ja uued elanikud pidid tapeetimistöö ise üle tegema. Ikka ajalehed alla ja tapeet peale.

Tapeedile alternatiivi sisuliselt polnud, kuna puudusid kvaliteetsed viimistlusmaterjalid. Poest oli saada vaid krohvi ja kipspahtlit ning nendega tänapäevaseid siledaid lauspahteldatud seinu teha ei saanud. Tapeeti ja makulatuuri tootsid aga nõukogude tehased kõvasti, ise pidi ainult kliistri juurde keetma.

Nõukaaegset tapeeti paigaldati serv serva peale meetodil. Loomulikult paigaldati uued tapeedikihid vana peale ja niiviisi tekkis mõnel pool tapeedikihtidest arvestatav isolatsioonikiht.

Üheksakümnendatel tuli koos kipsplaadi ja kvaliteetsemate viimistlusmaterjalidega moodi nn “euroremont” ja võibolla just tänu nõukaaegsele tapeediuputusele jäi tapeet mõneks ajaks tahaplaanile. Au sisse tõusid värvitud seinad ja millimeetermõõdustik viimistluskvaliteedi osas.

Tänapäeval ei kasutata tapeeti enam üldjuhul lihtsalt pinnakattena, kuna selleks puudub vajadus. Tapeeditakse 1-2 seina ruumile aktsendi lisamiseks. Tapeet on ruumi sisustuselement harmoneerudes ülejäänud inventariga, lisab ruumile soojust, hubasust või on hoopis dekoratiivne ja pilkupüüdev.

Kontakt

< tagasi